CPU چیست هر آنچه باید در مورد پردازنده بدانید

از آنجایی که پردازنده قطعه بسیار پیچیده‌ای است در حال حاضر انواع CPU کامپیوتر توسط 4 تولیدکننده مطرح، طراحی و ساخته می‌شوند. اینتل این قابلیت را تحت عنوان Hyper Threading معرفی می‌کند و AMD نیز نام آن را SMT یا Simultaneous Multithreading گذاشته است. هرچقدر تعداد رشته‌های یک پردازنده بیشتر باشد، آن پردازنده در انجام چندین وظیفه مختلف به طور همزمان عملکرد بهتری از خود ارائه می‌کند.

معمولا در این حالت،  بسته به تعداد کلاینت های شبکه، از یک سرور با پردازنده  Corei3 یا  Corei5  استفاده میکنند. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار گرفت، با یک جستجوی ساده می‌‌توانید پردازنده مورد نظر خود را انتخاب کنید و از ویــژگــی‌‌هــای آن مــطــلــع شــوید. ســعــی کــنید پــیــش از خــریــد پــردازنــده، نــه تنها به نیاز‎‌های حال حاضر خود، بلکه به آینده نیز توجه کنید تا بهترین پردازنده را برای خود تهیه کنید. هــر چــقــدر ســرعــت کــلاک بــالا تر باشد، آن پردازنده می‌ تواند با سرعت بیشتری کار کند . این معیار بسیار مهم بوده و حتی در برخی مواقع شاید از تعداد هسته‌ ها نیز مهم تر باشد. فرکانس پردازنده ها معمولاً به دو صورت اعلام می‌ شوند، یکی سرعت پایه و دیگری سرعت حــداکثر که معمولاً پردازنده ‌ها با توجه به شرایط کاری مختلف، فرکانس را تنظیم می‌ کنند.

  • سی پی یوهای Tray بدون بسته بندی و جعبه به فروش می‌رسند وعموماً از قیمت پایین‌تری برخوردارند؛ اما ممکن است در هنگام جا به جایی دچار آسیب شوند.
  • این پردازنده یک محصول بی نظیر از کمپانی اینتل است که از سری پردازنده Coffee Lake بهره می برد.
  • به طور مثال یک پردازنده دو هسته ای تقریباً مانند دو سی پی یو یک هسته ای عمل می کند.
  • هرچقدر تعداد رشته‌های یک پردازنده بیشتر باشد، آن پردازنده در انجام چندین وظیفه مختلف به طور همزمان عملکرد بهتری از خود ارائه می‌کند.
  • این‌ عملیات از چندین هزار دستورالعمل ساده و ابتدایی (مانند جمع، ضرب، جابه‌جایی و…) تشکیل شده که اجرای آن‌ از پیش برای پردازنده تعریف شده است و اگر عملیاتی در خارج از محدوده‌ی این مجموعه دستورالعمل باشد، پردازنده نمی‌تواند آن را اجرا کند.

این پردازنده دارای ۲۴ هسته و ۴۸ ترد پردازشی است و با فرکانس پردازشی ۳.۵ تا ۴.۷ گیگاهرتز به‌راحتی پاسخگوی رندرینگ‌ سنگین و پردازش‌ مهندسی است. کارایی سلسله مراتب حافظه نیز به میزان زیادی روی کارایی پردازنده تأثیر می‌گذارد. به خاطر این مشکلات، تست‌های استاندارد مختلفی که معمولاً برای این هدف محک(benchmark) نامیده می‌شوند- همچون SPECint- ابداع شده‌اند، تا بتوانند کارایی واقعی را در موارد رایج اندازه‌گیری کنند.

حافظه Cache در سی پی یو چیست

با نصب این پردازنده ۶ هسته‌ای می‌توانید خیال خود را از عملکرد کامپیوترتان برای کارهای روزمره و حتی اجرای بازی‌ها روی تنظیمات متوسط راحت کنید. ما در این مطلب از پلازا به تمامی نکات و اطلاعاتی که باید در مورد انواع سی پی یو بدانید پرداخته‌ایم تا کاملا با این قطعه و وظایف آن آشنا شده و در آینده بتوانید هنگام خرید کامپیوتر یا گوشی با تحقیق در مورد انواع CPU انتخاب بهتری داشته باشید. اما GPU ها کار خود را به عنون پردازنده‌هایی برای سرعت بخشیدن به عملیات‌های مرتبط با رندر 3 بعدی، شروع کردند.

بالا بردن میزان نرخ زمانی کلاک و که سبب تولید هش‌ریت (میزان محاسبه اطلاعات توسط پردازنده در واحد زمان است)، بیشتر در واحد زمان و انجام سریع تری محاسبه در بازه زمانی می‌شود. پردازنده‌هایی که قفلشان بازگشایی شده باشد را می‌توان اورکلاک کرد و مزیت اورکلاک، انجام سریع تر پردازش و رندر‌های سنگین توسط پردازنده است. مضرات اورکلاک بالا رفتن دمای پردازنده برای محاسبه و در نتیجه استفاده مداوم سبب پایین آمدن عمر پردازش گر می‌شود.[۸۴] عمل Overclocking نیازمند دانش کافی در زمینه سخت‌افزار می‌باشد و هرگونه اقدام نادرست، آسیب‌های جبران ناپذیری به پردازنده‌ها وارد می‌کند. تنها پردازنده‌هایی اورکلاک می‌شوند که قابلیت اورکلاک شدن را در پسوند خود داشته باشند. هر گیمر برای داشتن تجربه‌ای رضایت‌بخش از سیستم گیمینگ، باید پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی (پردازنده‌ی گرافیکی و کارکرد آن را در مقاله‌ای جداگانه به صورت کامل بررسی خواهیم کرد) سیستم خود را به شکلی متعادل انتخاب کند. اگر پردازنده عملکرد ضعیف یا کُندی داشته باشد و نتواند دستورها را به‌اندازه‌ی کافی سریع اجرا کند، گرافیک سیستم نیز نمی‌تواند از حداکثر توان خود بهره ببرد؛ البته برعکس این قضیه هم صادق است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار دیزل